Počasí
Podnebí v Chorvatsku je typicky středomořského rázu. Charakterizují ho mírné a krátké zimy a dlouhá a teplá léta. Všeobecně je známo, že rozdíly v počasí na severu a jihu země nejsou příliš velké. Liší se ale počasí ve vnitrozemí a na ostrovech. Část pobřeží Jadranu je chráněna horami Dinárského krasu.
Teploty na ostrovech bývají nižší než na pevnině. Jako příklad můžeme uvést Split a ostrov Hvar, kde průměrná denní teplota na Hvaru je v hlavní sezóně o 2 oC nižší. Na ostrovech často vanou mírné větříky, které dělají horka příjemnější. To je jedním z důvodů, proč jsou chorvatské ostrovy u návětěvníků oblíbenější než pobřeží.
Nejteplějšími měsíci na pobřeží jsou červenec a srpen, kdy denní teploty dosahují mnohdy ve stínu přes 33 oC a noční neklesají pod 24 oC. Teploty na podzim bývají vyšší než na jaře, totéž platí i o teplotě vody. To je dáno vysokou teplotou Jaderského moře na konci letní sezóny, které se na podzim postupně uvolňuje do ovzduší a na pobřeží tak zpomaluje pokles teplot.
Nejmenší množství vodních srážek napadne na chorvatských ostrovech, největší množství ve vnitrozemí. Mezi nejsusší měsíce patří červenec a srpen, někdy i září. Nedostatek vodních srážek v letním období je příčinou častých požárů na ostrovech a pobřeží Jadranu. Nejvíce dešťových srážek spadne v listopadu a prosinci, na jaře v březnu a dubnu. Sníh je na pobřeží spíše výjimkou. Pokud napadne, udrží se pouze několik hodin. Sněhová zákoutí Jadranu bývají častým cílem objektivů fotoaparátů. Proto si z ostrovních letovisek můžete na památku zakoupit pohlednice se "sněhovou tématikou".
Jadranské pobřeží je známé dlouhou dobou slunečního svitu. Předčí dokonce i známá místa na Francouzské riviéře. V letních měsících dosahuje až 11 hodin.